Kriokompresivnu i krioterapiju koristimo kako bismo smanjili oteklinu ozlijeđenog ili operiranog područja, smanjili bol i produljili učinak lijekova protiv bolova. Cilj je brže zacjeljivanje ozlijeđenog tkiva te brži i lakši oporavak.
Tretman primjenjujemo kod sportaša i rekreativaca te kod pacijenata koji se oporavljaju od operacija i nakon amputacija.
Terapija ledom odnosno hlađenjem jedan je od najstarijih načina tretiranja ozljeda. Hladnom kompresijom liječimo akutna stanja na mišićno-koštanom sustavu nakon operacija i ozljeda.
Intermitentna krio-kompresivna terapija dio je cjelokupnog procesa fizikalne terapije, a koristimo je na njenom početku: nakon akutne ozljede i u ranoj postoperativnoj rehabilitaciji. Radi se o terapiji protokom hladne vode pod pritiskom zraka. Na problematični dio tijela postavlja se manžeta kroz koju prolazi hladna voda čiji pritisak neprestano raste i smanjuje se, odnosno ima isprekidan ritam. Time se oponaša prirodna funkcija mišića i poboljšava cirkulacija. Kako se povećava pritisak, manžeta stiska tkivo i iz njega istiskuje suvišne tekućine. Smanjenjem pritiska u tkivo ulazi krv s kisikom i u njega donosi vitalne hranjive tvari.
Krioterapija se često provodi prije terapije udarnim valom kako bi se ublažile moguće neugodnosti.
Kriokompresivna i krioterapija primjenjuju se kod:
- sportskih ozljeda: iščašenja i istegnuća
- ozljeda kod rekreativaca: ozljede tkiva nastale intenzivnom vježbom
- nakon operacija: smanjuje se otok i bol
- nakon amputacija: uklanjaju se suvišne tekućine i smanjuje bol.